איתור נזילות במצלמה תרמית

נזילות מים ורטיבות הן בעיות מטרידות, והפתרון שלהן אינו כזה פשוט במקרים מסוימים. מקור הבעיה הוא לא תמיד הברז או סביבתו, אלא חלק בצנרת שאינו קרוב לברז או לאזור הניקוז – ואז איתור הנזילה נהיה מאתגר מאוד. מכיוון שלנזילות או לרטיבות יש השלכות כמו היווצרות עובש, פטריות וחיידקים, איתורן דורש מהירות ויסודיות. לשם כך יש לפנות לאינסטלטור מומחה בתחום, שמחזיק בציוד המתאים לאיתור מדויק של הנזילה.

איפה יכולות להיווצר נזילות?

מערכת האינסטלציה המורכבת והסבוכה מחולקת לשלושה חלקים עיקריים:

  • צינורות המובילים מים נקיים
  • צינורות מי דלוחין (מים אפורים כמו מי מכונת הכביסה) ומי ביוב
  • מערכת צינורות של מערכות הסקה ומיזוג

איתור נזילות מים מתחיל באיתור המערכת ממנה נובעת הנזילה. מיקום הנזילה, סוג הרטיבות (למשל האם אלה מים נקיים או מי ביוב) וגם בדיקות הנעשות מחוץ למבנה, יכולות לתת מידע על מקור הנזילה.

אם המערכת מאבדת מים באופן מחשיד, יתכן שהנזילה נמצאת בה. אם החשד הוא דווקא במערכת הדלוחין או הביוב, חסימת מוצא הביוב ובדיקת המקום אליו נעלמים המים עשוי לתת מידע. עם זאת, במיוחד כאשר מדובר על מערכת מיזוג או הסקה או מערכת צנרת מרכזית של בניין יש צורך בבדיקות מסובכות יותר.

איפה יכולות להיווצר נזילות?

איתור נזילות במצלמה תרמית מתחיל בבדיקות פשוטות כמו בדיקות לחץ בצנרת המים הנקיים. אך אם אלו לא נותנות תשובה מדויקת, פונים לבדיקות עם מכשירים מתוחכמים, כדי להגיע למקור הבעיה. בדיקות אלה מתבצעות על-ידי אינסטלטור מומחה, שיודע איך לתפעל נכון את המכשור.

אחד המכשירים היעילים לאיתור נזילות הוא מצלמה תרמית רגישה לחום ולקור. תוצאות הבדיקה באות לידי ביטוי על-גבי מסך שמציג צבעים. ככל שהצבע נוטה לכחול, כך האזור קר יותר, וזה מצביע על רטיבות שיכולה להיות הסיבה לנזילה. מצלמה משוכללת יותר תצליח להבחין ולשדר הבדלי קור וחום דקים מאוד, ולא רק הבדלים בולטים. גם מצלמות אופטיות המוחדרות לתוך צינור חשוד ומצלמות אותו מבפנים יסייעו באיתור הנזילה.

 
לצד המכשור המשוכלל, חשוב גם ניסיונו של האינסטלטור בקריאת הנתונים ובתרגומם לאיתור הנזילה בשטח. לסולאר ג'ינו ניסיון באיתור נזילות באמצעים מתקדמים, שמביאים לאיתור מהיר של מקור הנזילה.
איתור נזילה במצלמה טרמית

תפריט נגישות